Vlasnica kanala Macrame Magic Knots se zove Tanja Živanović.
Zašto mislim da je ovaj projekat za početnike?
I minđuše i privezak se sastoje od traka napravljenih pomoću kosih redova makrame čvorova. Trake menjaju pravac pod pravim uglom i čine, u slučaju minđuša kvadrat, a kod priveska malo složeniji oblik keltskog čvora.
Materijal koji sam koristila:
Minđuše
Za minđuše je potrebno ukupno 20 niti po 50cm, znači po 10 za svaku minđušu, tj. po 5 za svaki kvadrat.
Naravno, po svom običaju, krenula sam od tutorijala, ali sam uradila malo drugačije minđuše.
U stvari, možete praviti i veći kvadrat, samo pazite da uradite isti broj redova u svakoj strani kvadrata. Tek kada sam završila minđuše, palo mi je na pamet da sam mogla da radim jedan kvadrat minđuše (gornji) manji, a drugi veći, bilo bi još interesantnije.
Ugao kvadrata se pravi tako što se iz poslednjeg reda jedne strane počinju redovi sledeće strane pod pravim uglom. Najpre jedna nit, pa dve, tri, i na kraju pravite čvorove sa sve četiri niti oko pete koja je ‘noseća’ nit.
Zatvaranje kvadrata
Ja sam smislila trik sa mojom tablom za makrame koji pomaže da ne pomešam niti.
Zakačim kvadrat okrenut licem na dole na ugao table, a zatim zakačim niti za zareze table onim redom kojim ću ih vezivati. Onda samo uzimam dva po dve i vezujem ih.
Ovo verovatno ima veze sa brojem redova u svakoj strani kvadrata, ali svaki pokušaj da to analiziram se završi tako što se sasvim pogubim. Bar za sada. Planiram malo detaljniju analizu potrošnje konca za ovu i još neke mikro makrame šeme, pa će biti tekst i o tome.
Kada sastavite kvadrat, krajeve niti treba iseći na dužinu od 3-4mm i pažljivo istopiti pomoću upaljača.
Kada uradite prvi kvadrat, na isti način uradite i drugi, i pre nego što ga povežete, provucite ga kroz prvi. Sastavljanje je sada malo nezgodnije, ali je ipak izvodljivo.
Alku za udicu sam provukla direktno kroz sam ugao jednog od kvadrata. Zatim sam provukla udicu kroz alku i onda zatvorila alku. Zavisno od toga kako je okrenuta udica, možda ćete morati njen donji deo da okrenete pod uglom od 90 stepeni.
Privezak
Uzgred, iako se u tutorijalu za minđuše ne navodi debljina konca, mislim da je i taj 1mm. Mora biti, jer sam ja koristila istu dužinu, a uradila sam veći kvadrat od malo tanjeg konca.
Negde se rade duže, a negde kraće trake. Trake se kasnije provlače kroz ranije urađene.
Malo je problematično i to što se niti dok su dugačke prilično zapetljavaju. Zato je najbolje da na početku reda držite sve niti na jednoj strani (levoj ili desnoj, zavisno od smera). Kad vežete čvor sa jednom niti odmah je prebacite na drugu stranu.
Početak priveska
Kako da rad izgleda što lepše?
Potrudite se da redovi budu što bliže jedan drugom, i da budu paralelni, a ne da se krive na dole. Čvorovi u jednom redu moraju biti tačno jedan do drugog, ali nikako jedan preko drugog. Ne smete preskakati konce ili ih ukrštati.
Lepota ovog rada je u ravnomernosti. To u početku nije baš tako lako kao što izgleda. Štaviše, primetila sam da su meni u početku uvek bolje ispadali redovi kad ih radim s desna na levo, nego sa leva na desno. Razlika je bila minimalna, ali je ipak bilo.
Ako primetite da neki red ne izgleda kako treba, ili da se krivi, bolje oparajte i uradite ga opet, nego da vam to posle bode oči, ili da ne možete kako treba da odradite sledeću krivinu.
Za paranje koristite deblju iglu sa tupim vrhom. Nemojte koristiti tanku oštru iglu, da ne biste oštetili konac.
Naročito pazite da poslednja dva čvora u svakom redu budu lepo zategnuta, jer oni teže da se olabave. U sledećem redu, pre nego što uradite čvorove sa trećim (pretposlednjim) koncem, još jednom zategnite poslednji iz prethodnog reda.
Kad pravite krivine, najbolje je da čim uradite prvi čvor, a možda i pre toga, odmah ubodete jednu čiodu tačno između njega i prvog čvora u prethodnom redu, odnosno u sam ugao. Tako će špic krivine biti bolje definisan.
Sve ovo važi i za minđuše, kao i za bilo koji drugi rad u kome treba uraditi više paralelnih redova sa čvorovima.
Idemo dalje sa priveskom
Samo pratite tutorijal, i proveravajte da li vaš rad izgleda isto, i neće biti problema.
Posle drugog provlačenja je počela da me hvata panika da će mi ponestati konca, jer su se niti već prilično skratile.
Završavanje priveska
Posle poslednje krivine, na 26:12 minuta, Tanja uradi 2 reda, a onda piše ’sad uradite 7 redova’. Međutim, u trenutku kad posle toga počne da provlači traku kroz prethodne, jasno se vidi da ima 10 redova. Onda dolazi natpis ’sad povežite dva dela’.
U sledećem kadru se vidi poslednja traka koja ipak ima 7 redova, a Tanja radi još 3 reda od niti sa početka rada. Pošto smo na početku ostavili niti dugačke 10cm, ima taman toliko konca da se urade ta tri reda i vežu krajevi. Ako ste ipak uradili 10 redova na poslednjoj traci, morate ih pažljivo oparati.
Znači, sa jedne strane treba da imate 6 redova, a sa druge 7.
Sad verovatno mislite (kao što sam i ja): ’10 + 3 je isto što i 7 + 6, što ne bi mogli da povežemo 10 redova sa 3 reda?’
Pokušala sam to, i vrlo brzo odustala. Poenta je u tome da je mnogo lakše povezati krajeve ako je spoj na sredini trake, jer vam ne smetaju poprečne trake. Osim toga, samo na taj način posle možete krajeve da isečete na kratko i spalite upaljačem.
Strah od nestanka konca je bio bezrazložan, da sam na početku uradila tih 6 redova umesto 3, ostalo bi oko 10cm od svake niti i na kraju. Mada ni ovako nije ostalo mnogo više. U stvari, ostalo je taman dovoljno da se vežu dve po dve paralelne niti sa početka i kraja.
Gajtan za privezak
Na kraju sam odustala od toga i ovu pletenicu uradila pomoću Kumihimo diska. Koristila sam tutorijal ‘Comment réaliser un kumihimo à quatre fils ?‘ koji sam već spominjala u tekstu ‘Kvadratura kruga‘.
Zašto je lakše sa Kumihimom?
- Mnogo je lakše ući u rutinu, i onda radite skoro bez razmišljanja
- Mnogo je lakše održavati zategnutost niti i pletenica je sasvim ravnomerna.
- Možete da prekidate rad i nastavljate koliko puta hoćete, bez straha da će se sve raspresti. Samo dovršite krug do kraja i odložite rad.
Koliko konca treba?
Ima dva načina da se izračuna:
- Pletenica je 70-80% kraća od početnih niti
- Treba uzeti niti 1.5 puta duže od željene dužine pletenice
Oba proračuna daju otprilike isti rezultat. Na primer, za pletenicu od 70cm treba uzeti 4 niti po 100 cm.
SAVETI:
- Zakačite na kraj gajtana neki teg koji će pletenicu vući na dole. Tako nećete morati stalno da je potežete na dole posle svakog prebacivanja niti. Pomoću tega se takođe sprečava da pletenica bude previše zategnuta i tvrda, a i troši se manje konca
- Da bi pletenica bila ravnomerna, trudite se da uvek bude na sredini unutrašnjeg kruga Kumihimo diska. Ako se pomeri, vratite je u sredinu zatezanjem niti
Ja sam uzela niti od 110cm, posle prvih 18cm sam vezala čvor. Onda sam radila pletenicu od 45cm, vezala čvor i odsekla preostale krajeve niti na dužinu od 18cm.
Završetak i zatezač sam uradila na isti način kao kod priveska ‘Kvadratura kruga’.
Malo manji keltski čvor
Princip je potpuno isti, samo se trake provlače na malo drugačiji način.
Ako imate nekih pitanja o tekstu slobodno me kontaktirajte preko mejla ili ostavite komentar ispod teksta. Zaista me zanima vaše mišljenje, ili možda predlog o čemu biste želeli da pišem. Na svako pitanje ću rado odgovoriti.
Takođe, možete se prijaviti na mejling listu ako želite da prvi dobijete još informacija, saveta i novosti.
Ako vam se sviđa ovaj tekst, podelite ga sa prijateljima na društvenim mrežama.
Ako niste spremni da se sami upustite u avanturu izrade nakita, i želite da vam ja napravim neki komad, obratite mi se preko mejla ili privatnom porukom na društvenim mrežama, pa ćemo se dogovoriti.
Povezani tekstovi
O meni
Zovem se Zorica. Ovaj blog je nastao iz moje opsesije izradom nakita od perlica, kristala i konca. Počelo je kao hobi, ali me je vrlo brzo toliko obuzelo, da sam poželela da tu strast podelim sa što više ljudi.
Saznajte više