Igle
Najkraće rečeno, igle koje se koriste za rad sa perlicama moraju biti:
- što tanje, da bi mogle da prođu i kroz perlice sa najmanjom rupom,
- što čvršće, da bi se što manje krivile ili lomile pri radu,
- i sa što većom ušicom, da bi bilo što lakše uvlačenje konca.
Veličine igala, bolje rečeno debljine, se označavaju brojevima 10, 11, 12, 13,… pri čemu veći broj znači tanju iglu.
Naravno, ima i debljih, ali za rad sa perlicama se koriste igle sa oznakom većom od 10. Moglo bi se pomisliti da ovi brojevi odgovaraju veličinama zrnastih perlica, koje imaju slične oznake, ali nije tako.
Na primer, igla broj 10 verovatno može proći kroz najmanje perlice 15/0, koje imaju rupu veličine od 0.4 do 0.7mm (zavisno od proizvođača). Ali bićete u problemu ako morate proći kroz istu perlicu dva ili više puta, a to ćete često morati. Još veći problem će biti ako je i konac koji koristite deblji.
Pročitajte više o:
Osim toga, neke druge vrste perlica možda imaju i manje rupe od zrnastih perlica.
Ja najviše koristim igle 11 i 12. One se mogu koristiti za skoro sve zrnaste i ostale perle.
Imala sam manjih ili većih problema samo kod nekih nestandardnih, kineskih perlica, koje imaju nejednake, male rupe. Manji problem je kad morate da odbacujete perlice kroz koje igla jednostavno ne može da prođe. Veći problem je ako prođe jednom, ali ne može drugi put, a vaš rad to zahteva.
Imam i jednu iglu br. 13, ali je nisam nikad koristila. Toliko je tanka i nežna, da se plašim i da je uzmem u ruku. Zaista ne znam kakav se konac koristi sa njom, i kako se uvlači.
Ušice na ovako tankim iglama su veoma male, mada se proizvođači trude da ih naprave što većim. Uvlačenje konca nije lako, ali je moguće, i što je konac čvršći, to je uvlačenje lakše.
Proizvođača igala ima mnogo, a igle se razlikuju po kvalitetu, i naravno ceni. Osim ove tri najvažnije osobine koje sam navela na početku, poželjno je i da igle imaju malo zatupljen vrh, pa se ne dešava da probijete konac sa njima.
Evo koje sam ja do sada probala:
Miyuki komplet igala
Kao što sam već rekla, igle, kao i perlice, standardno treba da imaju imaju oznake veličine, ali ove nemaju. Nigde na pakovanju nema oznake veličine, mada piše da se mogu koristiti i za najmanje perlice. Rekla bih da im je veličina 12, ali nisam sigurna ni u to.
Dve najkraće igle u tom kompletu sam najviše koristila jer sam najlakše uvlačila konac u njih, mada nije izgledalo da imaju najveće ušice.
Tako da iz dosadašnjeg iskustva mogu da vam dam dva saveta:
- pomagala za udevanje konca u ovakve igle jednostavno se ne isplati koristiti
- ne pokušavajte da ispravljate iskrivljene igle, nećete uspeti, a mogu se polomiti
Ovaj komplet igala sam kupila u online prodavnici Imela-online po veoma povoljnoj ceni.
Beadsmith igle
Ovo je komplet od 4 igle veličine 12. Mogu se naći i pakovanja sa više igala.
Igle nisu loše, ali mi se čini da se krive još više nego Miyuki.
Tulip igle
Navodno se uopšte ne krive i mnogo se lakše udeva konac u njih, i još imaju malo zatupljen vrh, znači, baš kao što treba. Naravno, skuplje su od ostalih igala.
Ipak, morala sam da ih probam.
Igle su od čelika presvučenog niklom.
Rezultat, i Tulip igla se krivi, samo možda manje nego druge.
Tešim se time da i autorke YouTube tutorijala vrlo često imaju sasvim krive igle.
Istina je da se u Tulip iglu konac najlakše udeva, kao da su ivice ušice zaobljene, pa konac nekako sklizne u nju.
Takođe, deo igle oko ušice je različite boje od ostatka igle, kao da je pozlaćen, pa možda i to olakšava udevanje.
Inače, osim ovih igala za rad sa perlicama, Tulip proizvodi i igle za šivenje, heklanje, pletenje, kao i mnogo drugih vrsta pribora za ručne radove.
Podloga za rad sa perlicama
Pokušajte da prospete nekoliko perlica na sto, bez obzira od kakvog je sto materijala. Perlice se kotrljaju i beže, onda padaju sa stola i završe na podu, ko zna gde.
Nije loše da imate svetliju i tamniju podlogu, zavisno od boje perlica, a i konca koje koristite. Mnogo je lakše raditi kada je podloga kontrastne boje u odnosu na korišćeni materijal.
Nedavno sam u tutorijalu na YouTube kanalu Sonysree Creations videla još jednu podlogu za rad koja ima nekoliko kvadratnih udubljenja sa oznakama A, B, C u koje se mogu sipati perlice različite vrste ako rad to zahteva.
Moram priznati da je to zgodno, ali zaista nije neophodno za rad.
Kumihimo disk
Ova tehnika potiče iz Japana i služi za pletenje svilenih gajtana. U početku su to bili gajtani za samurajska odela. Reč kumihimo bukvalno znači ‘pleteni gajtan’. U starom Japanu su koristili posebne drvene razboje za kumihimo.
Najčešće se gajtani prave od 8 konaca, koji se na jednom kraju vežu u čvor i spuste u otvor u sredini, a dugački krajevi se rasporede u 2 gornja, 2 donja, 2 leva i 2 desna zareza. Zatim se konci premeštaju po određenom rasporedu, pri čemu se formira gajtan.
Gajtani mogu biti jednobojni, a ako su konci različitih boja, dobijaju se gajtani sa veoma zanimljivim šarama.
Kumihimo gajtani se mogu praviti i sa perlicama
Ja se nisam mnogo bavila ovom tehnikom iz dva razloga:
- Zahteva mnogo perlica, a kao što rekoh treba koristiti kvalitetne, što znači skuplje perlice.
- Drugi i važniji razlog je što nije baš jednostavno uraditi završetak gajtana, tj. neophodno je korišćenje lepka i kapica, što ja baš ne volim.
Kako izgleda kada se kumihimo ogrlica pravi od ne baš najboljih perlica možete pročitati u tekstu Kako se pravi cevasta ogrlica od perlica
Postoji mnoštvo tutorijala i šema za ogrlice i naurkvice u kumihimo tehnici, sa uputstvima kako nanizati perlice različitih boja da bi se dobile određene šare.
Takođe sam videla i razna uputstva kako se kumihimo disk može napraviti od plute, drveta, pa i od kompakt diskova (CD). Ali, zaista ne vidim potrebu za tim, jer se kumihimo disk od memorijske pene može naći za 250 din.
Za pravljenje kumihimo gajtana sa perlicama postoje i specijalne bobine, tj. plastični kalemovi na koje se namota konac sa nanizanim perlicama, a onda zatvori, da perlice ne bi ispadale u toku rada. Povremeno, kako rad napreduje, bobine se otvore, odmota još malo konca i ponovo zatvore.
Makaze
Kad se seče oštrim makazama, kraj konca je takođe oštar, pa ga je lakše uvući u iglu.
Postoje posebne makaze za ovu svrhu, ali meni za sada sasvim dobro koriste makazice za nokte sa najoštrijim vrhom.
Klešta
Za nakit koji ja pravim nije neophodno da klešta budu mnogo kvalitetna. U skoro svim radnjama sa materijalom za nakit možete naći ovakav komplet od 3 vrste klešta. Klešta su mala i prilagođena ženskoj ruci (bar mojoj).
Druga su sa ravnim, unutra nazubljenim vrhovima. Ovi zupci ponekad mogu da oštete žicu, ako je previše meka. Zato, ako radite nakit sa žicom, trebalo bi da imate klešta koja imaju plastične navlake za vrhove. Budući da meni klešta uglavnom služe za otvaranje i zatvaranje alki, koje nisu mnogo osetljive, to mi za sada nije potrebno.
Treća po redu su klešta za sečenje žice, i ja ih nisam do sada koristila.
Imajte na umu da, ako želite da radite nakit sa žicom, ovakva klešta neće biti dovoljno dobra. Trebaće vam mnogo bolja (naravno, i skuplja) klešta.
Pročitajte tekst: Metalni delovi za nakit
Lepak
Navodno je ovo najbolji lepak za nakit.
Sećam se da sam pre nego što sam ga kupila, negde pročitala da se veoma brzo suši kada je jednom otvoren. Zato se preporučuje da se ne kupuje preveliko pakovanje, naroćito ako ga retko koristite.
Zaključak
Ali ako želite da napravite samo par komada, ili da probate kako vam ide, možete birati i nešto jeftiniji.
Ako imate nekih pitanja o tekstu slobodno me kontaktirajte preko mejla ili ostavite komentar ispod teksta. Zaista me zanima vaše mišljenje, ili možda predlog o čemu biste želeli da pišem. Na svako pitanje ću rado odgovoriti.
Takođe, možete se prijaviti na mejling listu ako želite da prvi dobijete još informacija, saveta i novosti.
Ako vam se sviđa ovaj tekst, podelite ga sa prijateljima na društvenim mrežama.
Ako niste spremni da se sami upustite u avanturu izrade nakita, i želite da vam ja napravim neki komad, obratite mi se preko mejla ili privatnom porukom na društvenim mrežama, pa ćemo se dogovoriti.
Povezani tekstovi
O meni

Zovem se Zorica. Ovaj blog je nastao iz moje opsesije izradom nakita od perlica, kristala i konca. Počelo je kao hobi, ali me je vrlo brzo toliko obuzelo, da sam poželela da tu strast podelim sa što više ljudi.
Saznajte više